Co lepsze poliwęglan czy polipropylen ?

Ostatnia aktualizacja:

Walizka z poliwęglanu czy polipropylenu? Która wybrać?

Wybór między kolorem czerwonym a czarnym jest stosunkowo prosty. Wybór między dwoma poli… coś tam, do najłatwiejszych nie należy, szczególnie gdy nie do końca się wie, co to właściwie jest. Spokojnie, nie musisz przeprowadzać badań naukowych, odpowiem krótko.

Zarówno poliwęglan, jak i polipropylen są bardzo dobrymi materiałami do produkcji walizek. Z punktu widzenia wytrzymałości walizki, lepszym materiałem jest poliwęglan (zwany też policarbonem). Jednakże polipropylen ma także swoje zalety, jest lżejszy i elastyczny. Dlatego też, w przypadku wyboru między tymi dwoma materiałami, głównym kryterium może stanowić … cena.

Walizka z poliwęglanu (policarbonu) – wytrzymałość

Poliwęglan ma lepsze właściwości mechaniczne, czyli odporność na uszkodzenia. Jest to materiał na tyle wytrzymały, że jest stosowany w Formule 1 oraz przez NASA jako szyby w hełmach astronautów, są z niego zrobione także płyty CD i DVD. Trzeba sporej siły, aby w jakikolwiek sposób uszkodzić taką walizkę.

Zobacz przykładowe walizki kabinowe z poliwęglanu, średnie walizki z poliwęglanu oraz duże walizki w poliwęglanu.

Walizka z polipropylenu – elastyczność

Polipropylen jest lżejszy oraz ma jeszcze jedną zaletę, w przypadku dużego obciążenia nie pęknie. W takim przypadku pozostanie wgięcie, które można zwyczajnie „wyprostować” ręką – „wypchnąć” od środka walizki; wprawdzie nie zawsze, ale w większości przypadków to zadziała. Niestety zostanie biały ślad w miejscu zgięcia, ale walizka będzie cała, coś za coś.

Zobacz przykładowe walizki kabinowe z polipropylenu, średnie walizki z polipropylenu lub duże walizki z polipropylenu.

Uwaga na zakończenie

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w przypadku „standardowego” dużego obciążenia (mam na myśli, przerzucanie walizek przez obsługę lotniska, czy też kilkugodzinny lot na spodzie sterty innych walizek), walizka z poliwęglanu nawet tego nie odczuje. W naprawdę ekstremalnym przypadku (np. zrzucenia walizki z kilkunastu metrów), ta wykonana z poliwęglanu może pęknąć. Walizka wykonana z polipropylenu raczej nie pęknie. Zostanie na niej, większe lub mniejsze, wgięcie, którego spokojnie można się pozbyć jeszcze na lotnisku.

Chcesz wiedzieć więcej przeczytaj wpis o materiałach używanych do produkcji walizek.