Ile może ważyć walizka do samolotu?

Ile może ważyć bagaż do samolotu

Bagaż do samolotu – podstawowe informacje

W każdej linii lotniczej bagaż dzielony jest na dwie główne grupy:

  • bagaż podręczny – możesz go zabrać na pokład samolotu; maksymalna dopuszczalna waga bagażu podręcznego to około 8 kg, więcej szczegółów można znaleźć w dalszej części wpisu,
  • bagaż rejestrowany – umieszczany jest w luku bagażowym, oddajesz go na lotnisku podczas odprawy i odbierasz po wylądowaniu; maksymalna dopuszczalna waga bagażu rejestrowanego to około 20 kg.

Dopuszczalna waga bagażu nie jest określona żadnym prawem, każda linia lotnicza ustala swoje własne zasady w tym zakresie. Oczywiście inne zasady obowiązują dla bagażu podręcznego, a inne dla bagażu rejestrowanego. Dodatkowo czasami dopuszczalna waga bagażu zależy także od:

  • taryfy – w zależności od tego, jaki kupisz bilet (ekonomiczny, premium, business),
  • trasy przelotu – inne zasady mogą obowiązywać na trasach europejskich, do USA i do Azji.

Pamiętaj

Maksymalna waga bagażu nie jest jedynym ograniczeniem. Zawsze trzeba mieć na uwadze także, dopuszczalne wymiary walizki określone przez linię lotniczą. Możesz mieć takie same „problemy” z wejściem do samolotu z małą, ale bardzo ciężką walizką, jak i z olbrzymim, ale bardzo lekkim bagażem.

Dlaczego linie lotnicze ograniczają wagę i rozmiary bagażu?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Linie lotnicze bazują na czymś w rodzaju „średniego pasażera”. Wiedzą, ile średnio kilogramów ma jeden pasażer i ile kilogramów ma jego bagaż. Na podstawie tego obliczają zużycie paliwa, a w konsekwencji cenę biletu.

Oczywiście do tego dochodzą także inne ograniczenia, jak na przykład maksymalna waga samolotu – jeżeli samolot przekroczy pewną dopuszczalną wagę, nie będzie w stanie wystartować.

Dlaczego jest ograniczenie maksymalnego dopuszczalnego rozmiaru bagażu? Oczywiście, samolot nie jest z gumy, wszystkie walizki muszą się zmieścić.

Czy bagaż nie może przekroczyć dopuszczalnej wagi?

Oczywiście, że bagaż może przekroczyć dopuszczalną wagę. O ile będzie to „rozsądne” przekroczenie. Jak waga Twojego bagażu będzie bardzo duża (dajmy na to 100 kg) to przez linie lotniczą nie będzie już traktowany jako „walizka”, ale cargo (czyli jako przesyłka towarowa).

Jeżeli waga twojego bagażu, trochę przekroczy dopuszczalny limit, będziesz w stanie polecieć, ale Twój lot będzie droższy, czasami dużo droższy.

W takim przypadku trzeba będzie zapłacić za tzw. nadbagaż. Czyli za każdy kilogram powyżej dopuszczalnego limitu. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku dopuszczalnej wagi bagażu, taki i w tym przypadku każda linia lotnicza ustala własne ceny za nadbagaż. Niestety bardzo często koszty z tym związane są niewspółmiernie wysokie w stosunku do ceny biletu lotniczego. Może się zdarzyć, że za kilka dodatkowych kilogramów zapłacisz niewiele mniej co za swój bilet.

Z czysto finansowego punktu widzenia, nie opłaca się ładować do walizki, bez opamiętania, wszystkiego jak leci (bo się może przydać), lepiej zrobić to rozsądnie i nie narażać się na dodatkowe (wysokie, a czasami bardzo wysokie) koszty związane z nadbagażem.

Dopuszczalna waga walizki do samolotu

Jak wspomniałem wcześniej. Nie ma czegoś takiego jak „uniwersalny” limit wagi dla bagażu. Inny jest dla bagażu podręcznego, a inny dla bagażu rejestrowanego. Inny będzie w Air France, a inny w LOT czy WizzAir. Z tego też powodu każdy typ bagażu i każdą linię lotniczą trzeba rozpatrywać oddzielnie. Najlepiej, oczywiście przed przygotowaniem do podróży, sprawdzić na stronie internetowej danej linii lotniczej.

Bagaż podręczny – maksymalna waga

Zazwyczaj, maksymalna waga bagażu podręcznego, waha się w granicach od 8 kg do 10 kg – w zależności od linii lotniczej.

W poniższej tabeli możesz sprawdzić, jaka jest maksymalna dopuszczalna waga dla bagażu podręcznego dla kilkunastu przewoźników.

Linia lotniczaWysokość [cm]Szerokość [cm]Głębokość [cm]Maksymalna waga [kg]Strona linii lotniczej
Aer Lingus55402410Aer Lingus
Aeroflot55402010Aeroflot
Air Europa55352510Air Europa
Air France55352512Air France
Alitalia5535258Alitalia
American Airlines563622bez limituAmerican Airlines
Austrian Airlines5540238Austrian Airlines
British Airways56452523British Airways
Brussels Airlines55402312Brussels Airlines
Bulgaria Air55402010Bulgaria Air
CSA Czech Airlines5545258CSA Czech Airlines
easyJet554525bez limitueasyJet
Emirates5538207Emirates
Eurowings5540238Eurowings
Finnair5645258Finnair
Icelandair55402010Icelandair
KLM55352512KLM
LOT5540238LOT
Lufthansa5540238Lufthansa
Norwegian55402310Norwegian
Qatar Airways5037257Qatar Airways
Ryanair(*)55402010Ryanair
SAS5540238SAS
Swiss5540238Swiss
TAP Portugal5540208TAP Portugal
Turkish Airlines5540238Turkish Airlines
Wizz Air(**)55402310Wizz Air
(*) W przypadku Ryanair podane dane dotyczą pasażerów, którzy mają bilet w taryfie Plus, Flexi lub Family ticket, albo wykupili usługę: „Pierwszeństwo oraz 2 Bagaże Pokładowe” lub „Torba do odprawy 10 kg”. Więcej na ten temat możesz przeczytać: Walizka Ryanair. Bagaż podręczny i rejestrowany.
(**) W przypadku WizzAir podane dane dotyczą pasażerów z wykupioną usługą WIZZ Priority. Więcej na ten temat można przeczytać: Walizka WizzAir. Bagaż podręczny i rejestrowany.
Przeczytaj także: Czy na lotnisku ważą bagaż podręczny? 

Bagaż rejestrowany – maksymalna waga

Zazwyczaj, maksymalna waga bagażu rejestrowanego, waha się w granicach od 20 kg do 30 kg – w zależności od linii lotniczej, taryfy biletu i trasy przelotu.

Jak sprawdzić wagę bagażu w domu?

Najprościej skorzystać ze zwyczajnej wagi łazienkowej. Wystarczy postawić bagaż na wadze i już wiesz, czy trzymasz się ustalonego limity wagi, czy też nie. Miej jednak na uwadze, że wagi łazienkowe nie są zbyt dokładne i lepiej, aby twoja walizka była o 1 kg lżejsza niż równa maksymalnej dopuszczalnej wadze.

Ważenie walizki na wadze łazienkowej

Jeżeli nie posiadasz w domu wagi łazienkowej, możesz kupić specjalne wagi do bagażu. Są one dostępne w wielu sklepach internetowych.

Powiązane wpisy