Jaka walizka do pociągu ?

Ostatnia aktualizacja:

Pociągi są jednymi z najbardziej popularnych środków transportu. Dzięki temu, że tabor jest systematycznie usprawniany i coraz bardziej nowoczesny, a co za tym idzie, wnętrze wagonów raczej przyciąga, niż odpycha, coraz chętniej decydujemy się na podróż koleją.

Z pozytywów można wymienić choćby niskie koszty biletów czy brak konieczności stania w korkach na ruchliwych trasach między dużymi miastami. Przesiadka na pociąg jest także doskonałą opcją dla tych, którzy często latają samolotami i nie chcą zostawiać swojego auta na parkingu lotniska. Spokojny i sprawny przejazd to jedno, ale drugie to komfort naszego podróżowania – kilka przemyślanych decyzji może sprawić, że jazda pociągiem będzie naprawdę przyjemna!

Przed wyjazdem zadajemy sobie różne pytania – co zabrać i w co się spakować: plecak, torba, a może walizka?

W tym miejscu nie znajdziesz odpowiedzi co ze sobą zabrać ani rozważania, czy spakować się w plecak, torbę, czy walizkę. W tym miejscu znajdziesz odpowiedź na jedno zasadnicze pytanie.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając walizkę do pociągu.

Wybór walizki do pociągu możesz całkowicie uzależnić od własnych upodobań. Prawdopodobnie nie będziesz mieć problemu z przewiezieniem dużego bagażu, choć mniejsza walizka oznacza większą poręczność. Jeżeli nie ma takiej konieczności, by pakować się w walizkę o dużych gabarytach, wybierz walizkę średnią, wykonaną z polikarbonu lub polipropylenu zaopatrzoną w cztery kółka.

W pociągu masz prawo umieścić bagaż nad zajmowanym miejscem oraz pod siedzeniem. W niektórych składach można uświadczyć stojaki na duże walizki lub specjalnie przeznaczone do tego półki, jak np. w Pendolino; Gdzie jest miejsce na walizki w Pendolino.

Waga i rozmiar walizki

Wybierając walizkę, która najlepiej sprawdzi się w podróży pociągiem, powinieneś mieć na uwadze jej rozmiar i pojemność. Zazwyczaj w przedziałach oraz na półkach jest wystarczająco dużo miejsca na bagaż, ale w czasie urlopowym lub przedświątecznym może ono być ograniczone.

Rozmiar bagażu jest oczywiście każdorazowo uzależniony od sytuacji i indywidualnych potrzeb pasażera, jednak decydując się na jazdę pociągiem, musimy liczyć się z tym, że inni podróżujący również będą chcieli umieścić swoją walizkę lub plecak na półce.

Nie to jest jednak najważniejsze, rozmiar i waga walizki musi być dostosowana do Twoich fizycznych możliwości. Weź pod uwagę, że musisz:

  • wnieść walizkę z peronu do pociągu,
  • podnieść walizkę i położyć ją na półce, która (szczególnie w starych typach wagonów) jest umieszczona stosunkowo wysoko. Niestety nie zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie pomóc.
Wchodzenie do pociągu z walizką

Oczywiście, mężczyzna o posturze Schwarzenegger’a bez problemu poradzi sobie z walizką o wadze nawet 50 kg i więcej. Zadaj jednak sobie pytanie, jakiej wielkości przedmiot i o jakiej wadzę, będę w stanie włożyć na półkę znajdującą się na wysokości 2 metry. I to jest właśnie główne ograniczenie wielkości walizki.

W przypadku silnych mężczyzn ograniczenie to jest mniejsze, spokojnie można się zaopatrzyć w dużą walizkę i całą ją zapakować. Jednak w przypadku większości kobiet praktyczniejsze będzie zaopatrzenie się w walizkę średnią (niestety będzie to wiązało się z pewnymi ograniczeniami co do ilości rzeczy, które można tam zmieścić).

Z tego względu polecałbym walizkę średnią. Po jej spakowaniu łączna waga bagażu będzie wynosiła maksymalnie około 20 kg.

Ilość kółek, jakie posiada walizka

Bagaż, jaki ze sobą zabieramy, jest często bardzo ciężki. Walizkę na kółkach bez większego trudu i wysiłku przeciągniemy z miejsca na miejsce, nie odczuwając mocno jej sporej wagi. To szczególnie ważne w momencie, gdy musimy dostać się na stację komunikacją miejską, a także wówczas, gdy zależy nam na szybkim przemieszczaniu się po dworcu, na przykład podczas zmiany peronu. Równie ważne jest swobodne poruszanie się z bagażem w samym pociągu. Właściwie, z punktu widzenia wyboru walizki do pociągu, jest to najważniejsze zagadnienie.

W przypadku walizki do pociągu, zdecydowanie lepiej będzie się sprawdzać walizka z czterema kółkami. Cztery zwrotne kółka pozwolą na łatwe poruszanie się w wąskich korytarzach wagonu. Możesz pchać przed sobą walizkę w dowolnej pozycji (węższym lub szerszym bokiem do przodu), dzięki temu z łatwością przetransportujesz walizkę do przedziału lub w poszukiwaniu wolnego miejsca.

Podsumowując. Polecam wziąć pod uwagę walizkę średnią twardą, która posiada 4 kółka. Dla tych, którym niestraszne są ciężary, dobrym wyborem będzie walizka duża twarda, najlepiej na czterech kółkach. Taki wybór jest dobry szczególnie w przypadku, gdy mamy do zapakowania naprawdę pokaźną ilość rzeczy.

Dodatkowe zabezpieczenie

Przezorny zawsze ubezpieczony. Jeśli obawiasz się ewentualnej kradzieży Twoich rzeczy, możesz zaopatrzyć się w specjalną linkę, za pomocą której przypniesz walizkę do półki bagażowej.

Tego typu zabezpieczenie, jest szczególnie polecane w przypadku podróży nowoczesnymi składami, gdzie walizki można umieszczać w specjalnych półkach przed przedziałem pasażerskim. W takim przypadku swojej walizki możesz nie mieć cały czas na oku i lepiej ją zabezpieczyć przez kradzieżą, niż potem mieć kłopot, szczególnie, że koszt takiej linki to tylko około 70 – 100 zł.

Materiał, z jakiego zrobiona jest walizka

Tworzywo, z jakiego powinna być wykonana walizka służąca w czasie podróży koleją, w zasadzie nie ma większego znaczenia, gdyż ryzyko pęknięć i innych uszkodzeń jest stosunkowo niskie. Bagaż przewożony pociągiem mamy praktycznie zawsze na oku, nie oddajemy go do luku, dlatego możemy wybrać walizkę zarówno twardą, jak i miękką. Nie oznacza to, że można pokusić się o jakieś wskazanie.

O ile ryzyko uszkodzenia walizki, podczas podróży pociągiem, jest stosunkowo niewielkie, to prawdopodobieństwo, że walizka będzie narażona na kontakt z wodą (podczas deszczu) już większe. Biorąc to pod uwagę, praktyczniejszym wyborem będzie walizka twarda. W takim przypadku zmniejsza się ryzyko zamoczenia zawartości walizki podczas ulewnego deszczu.

Ograniczając wybór do walizki twardej, pozostanie zdecydowanie się na konkretny materiał. Nie wdając się w szczegóły, najlepiej wybrać polikarbon lub polipropylenu. Tu znajdziesz więcej szczegółów.

Chcesz kupić walizkę do pociągu? Sprawdź

Walizki średnie do pociągu

Walizki duże do pociągu

Summary
Jaka walizka do pociągu? Na co zwrócić uwagę.
Article Name
Jaka walizka do pociągu? Na co zwrócić uwagę.
Description
Zastanawiasz się nad zakupem nowej walizki, która będzie używana głównie podczas podróży pociągami.
Author
Publisher Name
walizkawsamolocie.pl
Publisher Logo