Walizka do samolotu. Jaką wybrać?

Ostatnia aktualizacja:

Podróż samolotem, szczególnie jeżeli jest związana z dłuższą wycieczką, nieodłącznie wiąże się z koniecznością, zabrania ze sobą wszystkich potrzebnych rzeczy. Zastanawiamy się wtedy zarówno co ze sobą zabrać, jak i w co się spakować. Jaką walizkę do samolotu kupić?

Walizka do samolotu

W przypadku podróży samolotem mamy dwie możliwości: bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany, zarówno jeden, jak i drugi rodzaj są ograniczone, przez linie lotnicze, co do wymiarów i/lub wagi.

  • Bagaż podręczny (zwany też walizką kabinową) możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jest on zazwyczaj ograniczony przez maksymalne wymiary, powyżej których walizka zostanie uznana za bagaż rejestrowany.
  • Bagaż rejestrowany, który zawsze jest umieszczany w luku bagażowym samolotu, ograniczony jest maksymalną dopuszczalną wagą. W przypadku, gdy waga Twojej walizki przekroczy limit określony przez daną linię lotniczą, masz dwie opcje: zapłacić za nadbagaż lub przepakować część rzeczy do innej walizki.

Bagaż podręczny

Jeśli chodzi o walizkę, którą (bywa, że tylko z nazwy) możemy mieć zawsze pod ręką, a więc w schowku nad siedzeniem lub pod fotelem, wkładamy do niej najpotrzebniejsze rzeczy oraz cenne przedmioty i dokumenty.

Bagaż podręczny pakujemy w tak zwaną walizkę kabinową, której dopuszczalne wymiary zazwyczaj oscylują w granicach 55 x 40 x 20 cm.

Przed wylotem dobrze jest zapoznać się z aktualnymi wymogami konkretnego przewoźnika co do dopuszczalnych wymiarów i wagi bagażu, oczywiście najlepiej zrobić to bezpośrednio na stronie danej linii lotniczej; tam zawsze będą aktualne informacje.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że samodzielne przeszukanie stron internetowych poszczególnych linii lotniczych zajmie dużo czasu. Dlatego też zebrałem dopuszczalne wymiary walizek kabinowych, w większości liniach lotniczych operujących w Europie, we wpisie dotyczącym walizek kabinowych.

W teorii każdy z pasażerów ma prawo do posiadania podręcznej walizki podczas lotu i jest to przywilej niepodlegający jakimkolwiek kosztom. Jednakże tani przewoźnicy coraz częściej wprowadzają, dodatkowe płatne usługi, które uprawniają do wniesienia walizki na pokład samolotu, tak jest w przypadki WizzAir oraz Ryanair.

Tylko po wykupieniu takiej usługi możesz mieć gwarancję, że zabierzesz ze sobą walizkę kabinową na pokład samolotu. W przeciwnym razie Twój bagaż podręczny zostanie potraktowany jako bagaż rejestrowany i wyląduje w luku bagażowym, co oznacza, że nie będziesz mieć do niego dostępu, aż do czasu odebrania go z karuzeli w terminalu.

Bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany zawsze trafia do luku bagażowego samolotu. Każda linia lotnicza określa, jak duże mogą być tego typu walizki i ile mogą ważyć. Nawet w obrębie jednego przewoźnika spotkamy się z różnymi wymogami, w zależności od typu lotu, długości trasy oraz wybranej klasy pasażerskiej. Zazwyczaj wymiary bagażu rejestrowanego nie mogą przekraczać 158 cm – sumuje się długości trzech krawędzi, natomiast waga mieści się w przedziale od 20 do 32 kg.

Niestety w żadnym ze sklepów nie masz możliwości wyszukania walizki po wadze rzeczy, które się tam zmieszczą, są podane wymiary walizek oraz ich pojemność.

Zrobiłem jednakże odpowiednie rozeznanie i na tej podstawie mogę podpowiedzieć jaką walizkę wybrać, aby po spakowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy. Możesz o tym przeczytać we wpisie: Walizka do samolotu 20 kg.

Pamiętaj także, że za dodatkowe kilogramy trzeba dopłacić. Koszty nadbagażu wahają się nawet do kilkuset złotych. Co więcej, koszt może być jeszcze wyższy, gdy zdecydujemy się na dopłatę dopiero po kupnie biletu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że limity wagowe narzucane przez poszczególne linie lotnicze, są na tyle duże, że spokojnie pozwolą na zabranie ze sobą potrzebnych rzeczy. O ile będą to rzeczywiście tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Przed wylotem niezwykle przydatna może być Twoja waga łazienkowa. Kiedy już wszystko spakujesz do walizki zamknij ją i zwyczajnie postaw na wadze. Pozwoli Ci to na sprawdzenie czy aby Twój bagaż nie przekracza dopuszczalnej wagi.

Ważenie walizki na wadze łazienkowej

Pamiętaj wagi łazienkowe nie są bardzo dokładne, dlatego też najlepiej jak spakowana walizka będzie ważyła trochę mniej niż dopuszczalny limit (tak około 1 kg). Jeżeli walizka będzie cięższa nie tłumacz sobie, że to tylko 1 kg więcej. Na lotnisku nie ma to znaczenia, albo mieścisz się w limicie wagi, albo nie. A to, że jest tylko 1 kg cięższa oznacza, że zapłacisz tylko za 1 kg nadbagażu.

Walizka do samolotu – jaką wybrać?

Jeżeli stoisz przed wyborem nowej walizki, to moim zdaniem można rozważyć.

Walizka kabinowa

Kiedyś byłem zwolennikiem walizek miękkich. Dla mnie osobiście jest ważne, aby walizka podręczna miała z przodu jedną lub dwie kieszenie.

Muszę jednak przyznać, że gdybym dziś miał kupić nową walizkę kabinową, wybrałbym walizkę kabinową twardą na czterech kółkach. Dlaczego dokonałbym takiego wyboru? Z następujących powodów:

  • są naprawdę ładne, szeroka gama kolorów i wzorów zadowoli każdego,
  • są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości,
  • cztery kółka pozwalają na łatwe prowadzenie walizki na peronach czy lotniskach.

Walizka na bagaż rejestrowany

Zdecydowanie walizka twarda, wykonana z poliwęglanu lub polipropylenu, oczywiście na czterech kółkach. Jeżeli chodzi o wielkość walizki, moim zdaniem najlepiej wybrać walizkę średnią. Wybór takiej wielkości pozwala na utrzymanie wagi bagaży w okolicy 20 kg, co jest ważne przy jego nadawaniu jako bagaż rejestrowany.

Walizka do samolotu – liczy się jakość

Pamiętaj, im lepsza jakość wykonania, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia bagażu; zarówno zawartości, jak i samej walizki. Zwrotne i mocne kółka łożyskowe pozwolą sprawnie poruszać się po lotnisku. Wytrzymałość i precyzja szwów przy zamkach albo porządne zatrzaski to atuty, dzięki którym walizka przetrwa niejedną podróż.

Wybierając model walizki, powinno się kierować także częstotliwością podróży samolotem. Jeśli z usług linii lotniczych korzystasz często lub zamierzasz odbyć niejedną podróż samolotem, nie oglądaj się tylko na cenę.

Oszczędność przy zakupie może okazać się tylko pozorna. Widziałem już walizki które zwyczajnie nie nadawały się do użytkowania po pierwszej podróży. Z małych tanich walizek kabinowych na 4 kółkach, odpadło jedno lub dwa kółka, duże pękały itd.

Kupno walizki kabinowej – kilka uwag

Jest bardzo dużo miejsc, zarówno w sieci, jak i stacjonarnych, gdzie można kupić dobrą i tanią walizkę kabinową. Mnie osobiście podoba się oferta Puccini oraz Wittchen. Prawdę mówiąc, gdybym miał wybierać dziś, to rozważyłbym walizkę z kolekcji Oxford w sklepie Puccini, głównie ze względu na jej wygląd, który odbiega od klasycznych walizek, co możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej, jest to tylko jeden z kilku dostępnych kolorów.

Walizka Oxford Puccini
Walizka kabinowa twarda – Oxford Puccini

Niemniej oferta sklepu Wittchen jest także warta sprawdzenia, szczególnie jak ktoś lubi elegancję i klasykę.

Nie bez przyczyny wspominam na wstępie o tych sklepach. Zarówno w jednym, jak i drugim sklepie stosunkowo często można natknąć się na promocje, podczas których ceny walizek są obniżone do nawet 50%-60%. Naprawdę warto.

Jeżeli jesteś zwolennikiem znanych marek, zajmujących się praktycznie tylko produkcją walizek (mam tu na myśli Samsonite i American Tourister) sugerowałbym zapoznanie się ofertą sklepu mojawalizka.pl. Możesz także sprawdzić jaka oferta jest w Ceneo, gdzie możesz znaleźć zarówno walizki Samsonite, jak i American Tourister.

Na koniec coś dla tych, którzy poszukują czegoś zupełnie odmiennego. Mam tu na myśli walizkę, która wyróżnia się w sposób szczególny. W takim przypadku warto sprawdzić walizki marki Crash Baggage w sklepie FabrykaForm, przykład tej walizki poniżej.

Walizka kabinowa Crash Baggage Fabryka Form
Walizka kabinowa Crash Baggage – Fabryka Form

Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj także:


Summary
Walizka do samolotu. Jaką wybrać?
Article Name
Walizka do samolotu. Jaką wybrać?
Description
Walizka do samolotu. W przypadku podróży samolotem mamy dwie możliwości: bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany, zarówno jeden, jak i drugi rodzaj są ograniczone, przez linie lotnicze, co do wymiarów i/lub wagi. Bagaż podręczny (zwany też walizką kabinową) możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jest on zazwyczaj ograniczony przez maksymalne wymiary, powyżej których walizka zostanie uznana za bagaż rejestrowany. Bagaż rejestrowany, który zawsze jest umieszczany w luku bagażowym samolotu, ograniczony jest maksymalną dopuszczalna wagą. W przypadku, gdy waga Twojej walizki przekroczy limit określony przez dana linię lotniczą, masz dwie opcje: zapłacić za nadbagaż lub przepakować część rzeczy do innej walizki.
Author
Publisher Name
walizkawsamolocie.pl
Publisher Logo