Jaka walizka kabinowa ?

Ostatnia aktualizacja:

Walizka kabinowa, bagaż podręczny, kabinówka

Bardzo często można natknąć się na różnego rodzaju stronach internetowych z pojęciami: walizka kabinowa, podręczna walizka lub torba czy też bagaż podręczny. Dotyczy to szczególnie zasad przewozu bagażu w tanich liniach lotniczych.

Należy mieć na względzie, że nie są to pojęcia tożsame. Walizka kabinowa nie musi być przez daną linię lotniczą rozumiana jako bagaż podręczny.

Czym zatem jest walizka kabinowa. Walizka kabinowa, zwana także kabinówką, jest to walizka o wymiarach około 50x40x20 cm, która po zapakowaniu będzie miała łączną wagę około 10 kg.

Walizki kabinowe w schowku nad głowami

Jaka jest różnica między walizką kabinową a bagażem podręcznym.

Jak już wcześniej wspomniałem, walizka kabinowa i bagaż podręczny to nie są pojęcia równoznaczne.

Biorąc pod uwagę wszystkich przewoźników, czyli zarówno tanie linie lotnicze (takie jak: WizzAir i Ryanair), oraz standardowe linie lotnicze (takie jak: LOT, Lufthansa, Air France itd.) należy rozpatrywać dwie grupy walizek / bagażu / toreb:

  • Mały bagaż podręczny – jest to torba o wymiarach około 40x30x20 cm . W przypadku praktycznie każdej linii lotniczej (standardowej, jak i taniej) możliwość wniesienia takiej torby na pokład samolotu jest zawarty w cenie biletu.
  • Walizka podręczna – pod tym pojęciem kryje się właśnie walizka kabinowa, czyli mająca wymiary około 50x40x20 cm. Przewóz takiego bagażu, na pokładzie samolotu standardowego przewoźnika, jest zazwyczaj wliczony biletu. Niestety w przypadku tanich przewoźników, za możliwość wniesienia takiej walizki na pokład samolotu trzeba dodatkowo zapłacić.
Dalsza część tego wpisu dotyczy standardowej walizki kabinowej, czyli takiej o rozmiarach około 50x40x20 cm.

Jak kupić dobrą walizkę kabinową.

Wybierając walizkę kabinową, należy kierować się przede wszystkim jej rozmiarem. Wysokość, szerokość i głębokość nie mogą być większe niż limit określony przez daną linię lotniczą.

Dopiero na drugim miejscu można zajmować się takimi kryteriami jak: czy ma być twarda, czy miękka, ma mieć dwa czy cztery kółka, jaki mam mieć kolor.

Wybór rozmiaru walizki kabinowej

Niestety, nie ma jednego uniwersalnego dopuszczalnego wymiaru. Każdy przewoźnik samodzielnie określa maksymalne dopuszczalne wymiary oraz ewentualnie maksymalną wagę bagażu podręcznego. Co widać w poniższej tabeli, gdzie zestawiono dopuszczalne wymiary walizek kabinowych w wybranych liniach lotniczych, które operują na terenie Europy.

Pomimo tego, że linie lotnicze nie posiadają jednakowych wymagań, można zauważyć, że najodpowiedniejszym wymiarami walizki kabinowej są: 55x40x20 cm.

Linia lotniczaWysokość [cm]Szerokość [cm]Głębokość [cm]Maksymalna waga [kg]Strona linii lotniczej
Aer Lingus55402410Aer Lingus
Aeroflot55402010Aeroflot
Air Europa55352510Air Europa
Air France55352512Air France
Alitalia5535258Alitalia
American Airlines563622bez limituAmerican Airlines
Austrian Airlines5540238Austrian Airlines
British Airways56452523British Airways
Brussels Airlines55402312Brussels Airlines
Bulgaria Air55402010Bulgaria Air
CSA Czech Airlines5545258CSA Czech Airlines
easyJet554525bez limitueasyJet
Emirates5538207Emirates
Eurowings5540238Eurowings
Finnair5645258Finnair
Icelandair55402010Icelandair
KLM55352512KLM
LOT5540238LOT
Lufthansa5540238Lufthansa
Norwegian55402310Norwegian
Qatar Airways5037257Qatar Airways
Ryanair(*)55402010Ryanair
SAS5540238SAS
Swiss5540238Swiss
TAP Portugal5540208TAP Portugal
Turkish Airlines5540238Turkish Airlines
Wizz Air(**)55402310Wizz Air
(*) Ryanair - podane powyżej wymiary walizki, dotyczy pasażerów, którzy mają bilet w taryfie Plus, Flexi lub Family ticket, albo wykupili usługę: „Pierwszeństwo oraz 2 Bagaże Pokładowe” lub „Torba do odprawy 10 kg” (przeczytaj także: Walizka Ryanair. Bagaż podręczny i rejestrowany)
(**) WizzAir - podane powyżej wymiary dotyczą walizki, którą można wnieść na pokład samolotu, posiadając wykupioną usługę WIZZ Priority. Pasażerowie bez tej usługi mogą wnieść na pokład walizkę o wymiarach 40x30x20 cm (przeczytaj także: Jaka walizka do samolotu WizzAir)
Aktualne dopuszczalne wymiary oraz wagę zawsze znajdziesz na stronie internetowej danej linii lotniczej. Zalecam sprawdzić przed kupnem walizki, aby nie było niespodzianek. Wprawdzie bardzo rzadko, ale jednak przewoźnicy czasami zmieniają swoje wymagania, szczególnie tani przewoźnicy.

Jak widać z powyższego zestawienia. Każda linia lotnicza wyznacza swoje własne standardy kabinówek. Ważne jednak jest, że w każdym przypadku, podane wymiary obejmują wszystkie wystające elementy: kółka, rączkę itp. Pamiętaj też, że każdy z wymiarów sprawdza się osobno, tzn. jeżeli walizka będzie np. o 2 cm szersza, ale też o 2 cm niższa niż określony limit, to oznacza to tyle, że nie mieści się w limicie.

Walizka kabinowa 55x40x20

Jest to najbardziej standardowy wymiar bagażu podręcznego. Z taką walizka kabinową zostaniesz wpuszczony na pokład prawie każdego samolotu, zarówno w tanich liniach lotniczych (po wykupieniu specjalnej usługi), jak i w przypadku standardowych linii lotniczych(*), gdzie jej przewóz na pokładzie samolotu jest wliczony w cenę biletu lotniczego.

(*) Wyjątek stanowią: AirFrance, Alitalia, American Airlines, Emirates, KLM oraz Qatar Airways, co widać w tabeli powyżej.

Wybór materiału, z jakiego powinna być wykonana walizka kabinowa.

O materiałach wykorzystywanych do produkcji walizek można przeczytać we wpisie: Z czego są wykonane walizki ?

Jeżeli chcesz, możesz tam zajrzeć, ale najlepszym materiałem dla walizki kabinowej jest: poliwęglan lub polipropylen. Taka walizka będzie Ci służyła przez długie lata i to niezależnie do trudów, jakie będzie musiała znieść.

Ile kółek powinna mieć walizka kabinowa

Zdecydowanie, walizka kabinowa powinna mieć 4 kółka. Taki model walizki jest dużo wygodniejszy w podróży, szczególnie gdy należy przechodzić w wąskich przejściach.

Ponadto, jeżeli zdecydujesz się na walizkę twardą z poliwęglanu lub polipropylenu, to praktycznie nie będzie innego wyboru, wszystkie są na czterech kółkach.

Wybór koloru walizki kabinowej

Ostatni etap wyboru walizki kabinowej, z technicznego punktu widzenia najmniej istotny. Jednakże z praktycznie jeden z najważniejszych. Niestety, w tym przypadku nie jestem w stanie pomóc … wybór należy do Twojego gustu.

Podsumowując … Jaką walizkę kabinową najlepiej kupić.

Według mnie. Najlepszym wyborem jest walizka:

  • o wymiarach 55x40x20,
  • twarda, wykonana z poliwęglanu lub polipropylenu,
  • na czterech kółkach,
  • w kolorze … ulubionym.

Takie walizki bez problemu kupisz u polskich producentów:

Dla osób szukających walizek Samsonite można polecić sklep MojaWalizka.

Bardzo dużą ofertę walizek kabinowych można znaleźć w porównywarce cen Ceneo.pl.

Albo zerknij na zestawienie walizek o maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm.

Walizka kabinowa do tanich linii lotniczych

W przypadku tanich przewoźników trzeba ze szczególną ostrożnością podchodzić do wymiarów każdego rodzaju bagażu, w tym także do wymiarów walizki kabinowej.

Tanie linie lotnicze

Przy wejściu na pokład, zawsze stoi specjalny „miernik” bagażu. Ot taka prosta konstrukcja z metalu, do której należy włożyć walizkę. Jeżeli się zmieści, wszystko jest OK. Jeżeli nie, nie zostaniesz z nią wpuszczony na pokład samolotu.

W takim przypadku walizka zostaje potraktowana jako jedna sztuka bagażu rejestrowego i poleci w luku bagażowym samolotu. Niestety, wiąże się z tym konieczność wniesienia dodatkowej opłaty.

Musisz mieć na uwadze, że nie jest istotne czy walizka jest szersza tylko o 1 cm. Z punktu widzenia regulaminu linii lotniczej jest po prostu szersza i tyle. Czyli nie spełnia wymaganych norm, czyli musisz dopłacić.

Oczywiście masz prawo się spierać, ale w takim przypadku na 99% nie zostaniesz. Znane są przypadki, że pasażer po kłótni z personelem, nie został wpuszczony na pokład samolotu, nawet gdy ostatecznie zdecydował się wnieść dodatkową opłatę.

Walizka kabinowa Wizz Air i Ryanair

Jeżeli korzystasz z usług tych dwóch przewoźników, najlepiej zaopatrzyć się w walizkę, która spełnia wymagania każdego z nich. Jak widać z zestawienia zamieszczonego powyżej, dopuszczalne wymiary w Wizz Air i Ryanair są bardzo podobne.

Jednakże, z walizką dopuszczoną przez WizzAir nie wejdziesz na pokład samolotu Ryanair, ponieważ dopuszczalna głębokość walizki kabinowej w Wizz Air jest o 3 cm większa, niż w przypadku Ryanair.

Z tego powodu najlepiej kupić walizkę kabinową o wymiarach 55X40x20, czyli o wymiarach określonych przez Ryanair. W takim przypadku, bez najmniejszego problemu, zostaniesz z takim bagażem wpuszczony zarówno na pokład samolotu Wizz Air jaki Ryanair.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj także

Summary
Walizka kabinowa
Article Name
Walizka kabinowa
Description
Walizka kabinowa (kabinówka lub bagaż podręczny) musi ona spełniać limity określone przez linię lotniczą. Limity te dotyczą wymiarów i wagi (oczywiście po spakowaniu wszystkich rzeczy). Z tego też powodu wymiary zewnętrzne walizki powinny być podstawowym kryterium wyboru. Potem pozostanie tylko wybór między walizką miękką a twardą oraz podjęcie decyzji czy walizka ma być na dwóch, czy czterech kółkach. Prościzna. No i oczywiście, w tak zwanym między czasie, trzeba wybrać kolor.
Author
Publisher Name
walizkawsamolocie.pl
Publisher Logo