Jaka walizka na tygodniowy wyjazd ?

Ostatnia aktualizacja:

Walizka na 7 – 10 dni

Przez siedem czy dziesięć dni, które mamy spędzić poza domem, powinniśmy (teoretycznie) spakować do walizki tylko najbardziej potrzebne rzeczy. Jednakże pojęcie „najbardziej potrzebne” jest różnie rozumiane, w niektórych przypadkach będzie to dosłownie kilka ciuchów, a w innych … pół szafy.

Nie bez znaczenia jest także miejsce docelowe oraz pora roku. Oczywistym jest, że wyjazd w zimę wymusza zabranie większej ilości ubrań niż w lecie.

Wypad gdzieś na odludzie wymaga znacznie mniej ciuchów, niż wyjazd do większego miasta, gdzie trzeba będzie „jakoś wyglądać”.

Jednakże niezależnie od tego, gdzie i kiedy planujesz wyjazd. Walizka, w którą można się spakować na tygodniowy wyjazd, powinna (przynajmniej teoretycznie) zmieścić wszystko, co chcesz ze sobą zabrać.

Dobry plan

Oczywiście, jednymi z najważniejszych kwestii, które należy przemyśleć przed wyborem walizki, są cel i rodzaj podróży. Jeśli wyruszasz w drogę pociągiem lub autokarem, nie musisz za bardzo martwić się o rozmiar i wagę walizki. Co innego, gdy planujesz wakacje za granicą i Twoim środkiem transportu jest samolot. W tym przypadku sprawa będzie rozbiegać się o to, czy zdołasz upchać swoje rzeczy w bagażu podręcznym, czy raczej będziesz musiał oddać walizkę do luku z powodu jej gabarytów i ciężaru lub zawartości. Druga kwestia to odpowiedź na pytanie, gdzie będziesz nocować – jeśli u rodziny lub znajomych, możesz liczyć na to, że użyczą Ci podstawowych sprzętów i przyborów, jak choćby suszarka do włosów czy ręczniki. Podobnie, jeśli chodzi o nocleg w przynajmniej 3-gwiazdkowym hotelu – tutaj jednak za wypożyczenie np. żelazka, o ile będzie w ogóle taka możliwość, będziesz musiał zapłacić.

Duża czy mała?

Planując letni wyjazd, możemy być niemal pewni, że zmieścimy swoje rzeczy do małej kabinowej walizki. Ubrania na najgorętszą porę roku są lekkie i cienkie, nie zajmują więc wiele miejsca. Jednak chcąc spakować się wyłącznie w podręczny bagaż, musisz pamiętać o tym, że takie rzeczy jak kosmetyki w większych ilościach możesz zakupić dopiero po przylocie do kraju docelowego. Nie ma takiej konieczności, jeśli zdecydujesz się na bagaż rejestrowany. Tutaj zazwyczaj masz do dyspozycji dopuszczalną wagę w wysokości 20 kilogramów – to całkiem sporo jak na wyjazd do ciepłych krajów. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie wybór średniej walizki, czyli około 70-litrowej.

Jaką walizkę wybrać?

Znając wszystkie argumenty za i przeciw co do wielkości walizki na tygodniowy wyjazd, powinieneś także wziąć pod uwagę dodatkowe kryteria – może masz dylemat, czy kupić walizkę na dwóch, czy na czterech kółkach albo zastanawiasz się, z jakiego materiału powinna być wykonana Twoja walizka – ma być ona twarda czy miękka? Z tymi zagadnieniami zapoznasz się w innych wpisach: tu i tu. W każdym razie nie warto dokonać pochopnej decyzji – czytaj opinie o poszczególnych modelach, a przede wszystkim nie wahaj się wydać większej kwoty na walizkę, która posłuży Ci przez dłuższy czas ze względu na lepszą jakość wykonania.

Podsumowanie

Walizka na tygodniowy wyjazd powinna:

  • zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy,
  • mieć odpowiedni rozmiar i wagę,
  • być dostosowana do celu i rodzaju podróży.