Walizka o wadze 20 kg do samolotu

Walizka do samolotu 20 kg

Nigdzie nie znajdziesz informacji, ile będzie ważyła walizka razem z zapakowanymi w niej rzeczami, sprzedawcy nie podają tego typu informacji. Nikt nie jest jasnowidzem i nie mają pojęcia, co tak naprawdę tam zapakujesz. A głównie od tego będzie zależeć łączna waga Twojego bagażu / walizki.

Czyli przeglądając oferty walizek, nie możesz odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy to jest walizka do 20 kg? Jak zatem wybrać walizkę, której waga po zapakowaniu bedzie w granicach 20 kg?

Jakie wymiary powinna mieć walizka do samolotu, aby nie przekroczyć wagi 20 kg

Na początek jednak podstawowe założenie: jesteś typowym turystą, do walizki pakujesz ubrania, trochę kosmetyków, buty, suszarkę do włosów etc. Nie będziesz tam przewozić kolekcji ołowianych żołnierzyków, książek czy innych równie ciężkich przedmiotów.

Pasażer na lotnisku z walizką w wadze 20 kg

Jakie są wymiary walizki 20 kg?

Walizka o pojemności ok. 60 litrów – czyli maksymalnych wymiarach do około 60 x 40 x 30 cm – zapewnia, że po zapakowaniu waga bagażu będzie w granicach 20 kg. Zazwyczaj w sklepach, stacjonarnych i internetowych, ten rozmiar walizki określany jest jako – Walizka średnia. 

Muszę jednak zaznaczyć, że łączną wagę 20 kg będzie można uzyskać tylko wtedy gdy rzeczy będą ułożone dość luźno. Albo inaczej to ujmująć, po zapakowaniu walizki będzie tam trochę miejsca. Jeżeli każda wolna przestrzeń będzie wypełniona, wtedy jest ryzyko, że łączny ciężar będzie większy.

Ważne jest nie tylko co będzie przewożone w walizce, ale także jak wszystko będzie zapakowane. Dlatego też, zalecam każdorazowe zważenie zapakowanej walizki jescze przed wyjazdem na lotnisko. Z własnego doświadczenia wiem, że przepakowywanie się na lotnisku jest dość stresujące.

Gdzie kupić walizkę 20 kg – Walizkę średnią

Oferty sklepów internetowych z walizkami

Oferta walizek na Allegro

Olbrzymi wybór walizek średnich można znaleźć w serwisie Allego:

Przeglądając przez jakiś czas te oferty, zauważyłem, że szczególnie dużą popularnością cieszą się poniższe modele walizek średnich:

Z uwagi na cenę, są to rzeczywiście stosunkowo atrakcyjne oferty. Warto jednak zauważyć, że są to walizki wykonane z ABS. Oczywiście nie jest to element, który w jakikolwiek sposób dysklasyfikował by te walizki.

Warto mieć na uwadze, że są o wiele bardziej wytrzymałe materiały, np. polipropylen lub poliwęglan (policarbon). Jednakże cena tych walizek jest zdecydowanie większa, ceny takich walizek zaczynają się od około 350 zł (zazwyczaj są to ceny promocyjne).

Jeżeli Twoja walizka będzie używana stosunkowo intensywnie, warto rozważyć modele, wykonane z tych materiałów.

Poluj na promocje

Aby trochę zaoszczędzić warto skorzystać z jakiejś promocji, które stosunkow często są w sklepie Wittchen. Warto też pomyśleć o zakupie walizki po sezonie, wtedy można natknać się na różnego rodzju oferty promocyjne nie tylko w sklepach internetowych, ale także stacjonarnych.

Unikaj nadbagażu

Niezależnie od wszystkiego, najlepiej przed wylotem upewnić się w domu, że waga bagażu spełnia dopuszczalne normy. Innymi słowy, czy nie przekracza 20 kg, czy też 23 kg.

Sam kiedyś nie sprawdziłem, ile waży walizka, na lotnisku okazało się, że jest cięższa o około 2 kg niż dopuszczalny limit i miałem dwie możliwości: przepakować się lub zapłacić za nadbagaż. Na szczęście miałem możliwość skorzystania z pierwszej opcji.

W bardzo prosty sposób można sprawdzić, domowym sposobem, jaka jest waga walizki. Wystarczy wykorzystać zwyczajną wagę łazienkową. Postaw spakowaną walizkę na wagę i już masz odpowiedź.

Ważenie walizki na wadze łazienkowej

Przewożenie walizki o wadze około 20 kg

Na wstępie istotna uwaga, każda walizka o wadze od 20 kg w górę, będzie traktowana jako bagaż rejestrowany i to niezależnie od linii lotniczej.

Jednakże te magiczne 20 kg, czyli ograniczenie dla pojedynczej sztuki bagażu jest inaczej rozumiane w zależności do linii lotniczej.

Walizka do 20 kg w tanich liniach lotniczych

W przypadku tanich linii lotniczych musisz dodatkowo zapłacić za przewóz bagażu rejestrowanego, czyli jest to dodatkowy koszt niezależny od podstawowej ceny biletu.

Walizka do 20 kg w tradycyjnych linia lotniczych

Czyli tacy przewoźnicy jak: LOT, Lufthansa itd. W tym przypadku przewóz bagażu o wadze do 23 kg jest wliczony w cenę biletu. Jednakże u niektórych przewoźników (jak np KLM) uzależnione jest to od taryfy. W przypadku KLM najtańsza taryfa nie upoważnia do bezpłatnego przewozu bagażu rejestrowanego.

Niezależnie jednak od powyższego należy uznać, że bagaż w wadze 20 kg jest najbardziej ekonomiczny z punktu widzenia latania samolotem, przy założeniu, że zabierasz w podróż więcej rzeczy, niż pozwala na to pojemność walizki kabinowej. Czyli albo jest on wliczony w cenę biletu, albo można wykupić przewóz takiej walizki w rozsądnej cenie. Musisz jednak mieć na uwadze, że każdy kilogram powyżej będzie słono kosztował.

Powiązane wpisy