Walizka na 2 czy 4 kółkach ?

Ostatnia aktualizacja:

Jaka walizkę kupić, na 2 czy 4 kółkach?

Pytanie, czy lepiej kupić walizkę na dwóch, a może na czterech kółkach, pada równie często jak to, czy wybrać walizkę twardą, czy raczej miękką. Zadają je sobie zarówno ci, którzy podróżują sporadycznie, jak i tacy, którzy w podróż wyruszają dość często lub nawet regularnie.

Moim zdaniem, przy kupnie nowej walizki, nie ma co specjalnie się zastanawiać i wybrać walizkę na 4 kółkach. Jeżeli sprawdzisz oferty, czy to w sklepach internetowych, czy stacjonarnych, zauważysz, że wybór walizek na dwóch kółkach jest niewielki. Zerknij chociażby na stronę Wittchen, przekonasz się, że w ofercie przeważają walizki na czterech kółkach.

Walizka na czterech kółkach

Jaka walizka jest lepsza, na 2 czy 4 kółkach?

Według mnie, są to zupełnie niepotrzebne rozważania. Oba rodzaje równie dobrze spełniają swoje główne zadanie polegające na „przetransportowaniu” Twoich rzeczy z punktu A do punktu B, przy wykorzystaniu określonego środka lokomocji.

Główna różnica między tymi rodzajami walizek, oczywiście poza ilością kółek, polega na tym, że:

  • walizkę na dwóch kółkach można tylko ciągnąć za sobą
  • walizkę na czterech kółkach można zarówno ciągnąć za sobą jak i pchać przed sobą lub obok

Zastanów się przede wszystkim, z jakiego materiału chcesz kupić walizkę, oraz … jaki ma mieć kolor. Jest to dużo ważniejsze niż rozważania, czy walizka ma mieć 2 czy 4 kółka.

Co dają cztery kółka

Lepsza zwrotność. Z walizką na 4 kółkach łatwiej poruszać się w wąskich korytarzach samolotu czy pociągu. Można nią bez najmniejszego problemu pchać przed sobą w dowolnej pozycji.

Stabilność. Walizki na dwóch kółkach, szczególnie duże, mają tendencję do przewracania się. Niektóre modele mają nawet specjalne wysuwaną podpórkę, która zapobiega przed tego typu sytuacją. Trzeba przyznać, że „walka” z taka walizka do przyjemnych nie należy. W przypadku walizek z 4 kółkami praktycznie nie ma takiego zagrożenia, niezależnie od tego jak ją wypakujesz nie ma możliwości aby się przewróciła.

Kiedy kupić walizkę na 2 kółkach

Osobiście, widzę dwie sytuację kiedy warto kupić walizkę na 2 zamiast na 4 kółkach.

W przypadku zakupu bardzo taniej walizki z supermarketu – abstrahując od tego, że raczej odradzam takie zakupy (szkoda pieniędzy), jeżeli walizka jest bardzo tania, oznacza to (czy tego chcesz czy nie), że nie jest najlepszej jakości. W takim przypadku ryzyko utraty jednego z czterech kółek jest bardzo duże. Niestety w miarę dobre i niezawodne kółka wpływają na cenę walizki.

Jeżeli będziesz pokonywała/pokonywał z walizką dłuższą drogę na piechotę, szczególnie po nierównej nawierzchni. Walizki na 2 kółkach zaopatrzone są zazwyczaj w większe kółka, niż walizki na 4 kółkach. Powoduje to, że pokonywanie wszelkiego rodzaju nierówności jest po prostu łatwiejsze.

No i jeszcze jedna rzecz. Walizki na 2 kółkach mają trochę większą pojemność niż walizki na 4 kółkach, przy takich samych wymiarach zewnętrznych. Jeden rzut oka na zdjęcie poniżej i będzie jasne dlaczego; bez zbędnych słów.

Porównanie walizki na 2 i 4 kółkach

Walizki pokazane na powyższym zdjęciu pochodzą z oferty sklepu Wittchen.

Summary
Walizka na 2 czy 4 kółkach. Która lepsza? Jaką kupić?
Article Name
Walizka na 2 czy 4 kółkach. Która lepsza? Jaką kupić?
Description
Pytanie, czy lepiej kupić walizkę na dwóch, a może na czterech kółkach, pada równie często jak to, czy wybrać walizkę twardą, czy raczej miękką. Ale, czy aby jest się nad czym zastanawiać? Może lepiej czas, który masz poświęcić na szukanie odpowiedzi na tak proste pytanie, przeznaczyć na coś innego. Przeczytaj, sam się przekonasz.
Author
Publisher Name
walizkawsamolocie.pl
Publisher Logo