Co jest lepsze ABS czy polipropylen (PP) ?

Ostatnia aktualizacja:

Walizka z ABS czy polipropylenu? Którą wybrać?

Współczesny świat umie skomplikować życie, kiedyś kupowało się po prostu walizkę i koniec. A teraz … sama/sam wiesz, łatwo nie jest. Pół biedy jak wybór dotyczy kwestii, którą widać, kolor, wielkość etc., a tu atakują Cię jeszcze pytaniem … ABS czy polipropylen? No tak, co wybrać? Sam kiedyś byłem przed takim wyborem. Niby chemię miałem, ale jakoś tak w głowie pustka. Zresztą, skoro czytasz ten wpis, to zakładam, że w Twoim przypadku jest podobnie.

Wróćmy jednak do podstawowego pytania. Walizka z ABS czy polipropylenu? Z punktu widzenia wytrzymałości walizki zdecydowanie lepszym tworzywem jest polipropylen. Polipropylen jest tworzywem bardziej elastycznym, co oznacza, że w przypadku większego nacisku nie pęknie, co może się stać w przypadku walizki w ABS.

Jaka jest podstawowa różnica między ABS a polipropylenem

Oba tworzywa są używane do produkcji tak zwanych walizek twardych. Zarówno ABS, jak i polipropylen są bardzo popularne, używasz na co dzień szereg przedmiotów zrobionych zarówno z jednego, jak i drugiego tworzywa. Są to zabawki, elementy plastikowe w samochodach, sprzęt gospodarstwa domowego czy opakowania na serki i jogurty.

Walizki z ABS

ABS jest jednym z najpopularniejszych materiałów, który jest używany do produkcji twardych walizek. Jest to tworzywa twarde, jednakże mało elastyczne. Oznacza to, że zbyt duży nacisk na wieko walizki może skutkować jego pęknięciem. Aby wzmocnić walizki, producenci często wykorzystują do produkcji mieszaninę ABS z polipropylenem lub poliwęglanem.

Inną wadą tego materiału jest podatność na zarysowania, z tego powodu najlepiej wybrać walizkę, która posiada jakąś fakturę (nie jest gładka), wtedy ewentualne rysy będą mało widoczne. Jak chociażby walizka marki Wittchen z kolekcji S-Line.

Wittchen. Walizka S-Line z ABS z fakturą
Walizka marki Wittchen wykonana z ABS z kolekcji S-Line.

ABS ma także zaletę, którą jest cena. Walizki wykonane z ABS należą do jednych najtańszych na rynku. Jednakże, co należy bardzo podkreślić, nie tylko materiał wpływa na cenę walizki. Równie istotne są główne elementy konstrukcyjne, jak chociażby rączka czy kółka, które znacząco wpływają na cenę końcową.

Szukając nowej walizki, większość osób najprawdopodobniej skieruje pierwsze kroki do portalu allegro.pl. Jednakże moim zdaniem, przede wszystkim warto sprawdzić ofertę trzech polskich producentów: Solier, Wittchen i Puccini. Wprawdzie ceny markowych walizek są wyższe (czasami tylko niewiele wyższe) niż chińskich produktów, ale jakość nieporównywalnie wyższa.

Walizki z polipropylenu

Poplipropylen (PP) jest tworzywem bardziej wytrzymałym na nacisk (bardziej elastycznym) niż ABS. Z tego powodu wieko walizki może wytrzymać większe obciążenia – większy nacisk – niż w przypadku wykonania jego z ABS.

Oczywiście ABS i polipropylen nie są jedynymi materiałami, które są używane do produkcji walizek. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie o materiałach używanych do produkcji walizek.

Zobacz przykładowe walizki kabinowe z polipropylenu, średnie walizki z polipropylenu lub duże walizki z polipropylenu.