Walizka twarda czy miękka. Jaką wybrać?

Ostatnia aktualizacja:

Jest to często spotykane pytanie. Praktycznie każdy, kto stoi przed wyborem nowej walizki, musi dokonać wyboru między walizką twardą a miękką. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To trochę tak jak z rozważaniami nad wyższością Świat Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiejnocy.

Nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytanie, jaki materiał na walizkę jest najlepszy, odsyłam do posta, w którym zostały opisane materiały używane do produkcji walizek. Jest to ważne, ale dopiero gdy będziesz wiedział, czy chcesz kupić walizkę miękką, czy twardą.

Przejdźmy zatem do sedna sprawy.

Walizka twarda czy miękka?

Stoisz przed wyborem nowej walizki, musisz zatem wybrać między miękką a twardą. Zanim jednak uzyskasz pomoc w podjęciu tej decyzji, należy najpierw wyraźnie zaznaczyć, że odpowiedź zależy od wielkości walizki, jaką zamierzasz kupić. Tak naprawdę to jest podstawowe pytanie. Do tego dojdzie oczywiście kryterium finansowe, ale to jest „inna bajka”.

Twarda i miękka walizka

Jedna uwaga, spotkałem się z takimi opiniami, że w twardych walizkach, ubrania mniej się gniotą. Co jest zwykłym mitem. Oczywiście, każdy może mieć swoje zdanie, ale gdyby tak było, można by to przenieść do naszych domów i trzymać ubrania w metalowych pudłach powkładanych do szafy. Są twarde, co do tego nie ma wątpliwości, ale czy nie byłoby żadnych zagnieceń? Jak pakować walizkę, jest to temat na osobny wpis.

Duża walizka

Tu, moim zdaniem, wybór jest prosty. Przede wszystkim walizka twarda.

Z założenia, duża walizka (w przypadku podróży samolotem lub autokarem) wyląduje w luku bagażowym. Jest tam często narażona na dość duże obciążenia, nie tyle upadki (chociaż to też się zdarza). Chodzi tu raczej o „komfort podróży”, może lecieć lub jechać przywalona stertą innego bagażu.

Cały ciężar walizek innych osób przygniata Twoją walizkę, a tam np.: suszarka do włosów, coś szklanego, lub inne rzeczy, które mogą pęknąć, lub zostać zbite. Twarda walizka zapewni lepszą ochronę, o ile oczywiście będzie zrobiona z dobrego materiału i nie pęknie, ale to już inna kwestia, poruszona w poście, o którym wspominałem powyżej.

Mała walizka (podręczna lub kabinowa)

Właściwie, nie tyle mała. Raczej chodzi tu o walizkę, którą zawsze masz przy sobie. Tu wybór nie jest tak jednoznaczny, jak poprzednio. Taka walizka jest niewątpliwie mniej narażona na jakieś upadki, przygniecenia dużym ciężarem (no, chyba że na niej usiądziesz) etc.

Osobiście preferuję walizkę miękką, z jednego powodu. Takie walizki mają zazwyczaj z przodu dwie kieszenie. Jedną mniejszą u góry i większą poniżej. Są one nieocenione w podróży. Można tam schować książkę, gazety, ładowarkę do telefonu, powerbank, chusteczki higieniczne, szminkę, batoniki i całą masę innych mniej lub bardziej potrzebnych klamotów.

Kieszeni, niestety nie uświadczysz w walizkach twardych. Z własnego doświadczenia wiem, że bywają naprawdę przydatne, szczególnie jak nie masz dodatkowej torby. Wyjmowanie drobnej rzeczy z twardej walizki wymaga jej otwarcia, a z miękkiej … wystarczy odsunąć suwak kieszeni, sięgnąć i już. Po co ktokolwiek ma widzieć, co masz w środku.

Muszę jednak zaznaczyć, że jest to mój subiektywny pogląd na „wyższość walizki miękkiej nad twardą”. Nie oznacza to, że twarde walizki są gorsze. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach są dużo lepsze: łatwiej je utrzymać w czystości, są bardzo trwałe (szczególnie te wykonane z poliwęglanu) … i najważniejsze, są zdecydowanie ładniejsze od tych miękkich.

Jeżeli nie przeszkadza Ci brak kieszeni w walizce, ze spokojnym sumieniem mogę polecić walizkę twardą. A jeżeli przede wszystkim zależy Ci na jej wyglądzie, to wtedy nie ma innej opcji, tylko walizka twarda.

Podsumowując

Jaka walizka lepsza twarda czy miękka?

  • Mała walizka – z uwagi na kieszenie, rozważ walizkę miękką, z nylonu lub poliestru. Jeżeli nie przeszkadza ci brak kieszeni lub preferujesz przede wszystkim wygląd kup walizkę twardą.
  • Duża walizka – weź przede wszystkim pod uwagę walizkę twardą z poliwęglanu lub polipropylenu. Przeczytaj także -> Co jest lepsze poliwęglan czy polipropylen?

W poszukiwaniu swojej wymarzonej walizki zerknij tutaj:


Na zdjęciu pokazano dwie walizki z oferty sklepu Wittchen.

Summary
Walizka twarda czy miękka. Jaką wybrać?
Article Name
Walizka twarda czy miękka. Jaką wybrać?
Description
Walizka twarda czy miękka? Jaka jest lepsza? Są to często spotykane pytania. Praktycznie każdy, kto stoi przed wyborem nowej walizki, musi dokonać wyboru między walizką twardą a miękką. Niestety nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Jednakże można przedstawić kilka wskazówek, które pozwolą dokonać wyboru przed zakupem.
Author
Publisher Name
walizkawsamolocie.pl
Publisher Logo